Microsoft Power Apps. O čem to vlastně je?

Rád bych touto cestou předal pár informací k této platformě určené k rychlému „vývoji“ aplikací, které jsou připraveny pro využití na mobilních zařízeních.

Trocha té historie neuškodí

První setkání s PowerApps se datuje do roku 2013, kdy jsme se ještě pod názvem projekt „Siena“ mohli poprvé setkat s touto platformou. Hlavní myšlenkou Microsoftu bylo poskytnout business analytikům, konzultantům a obecně expertům (vyšší úroveň uživatele 😊), možnost tvorby aplikací pro mobilní zařízení formou PowerPoint prezentace v kombinaci s Excel funkcemi a daty, která jsou obecně dostupná ve firemních systémech. Tedy maximálně jednoduše, bez nutnosti umět programovací jazyky, stvořit aplikaci tak, jako když píšete dokument a nebo tvoříte prezentaci.

Původní vzlhed Power Apps

Na konci listopadu 2015 již svět spatřil PowerApps pod názvem jak jej známe dnes. Původní myšlenka o jednoduchosti tvorby aplikací byla zachována. Této myšlenky se PowerApps drží dodnes. Navíc v té době přibyla ještě jedna, kterou byla tato platforma prezentována světu a to, že svět a lidé v něm jsou stále více a více mobilní a nástroje jako CRM a ERP nejsou zrovna moc uživatelsky přívětivé (ne každý potřebuje vidět to co mu je nabízeno a s tím složitě pracovat). Tedy je potřeba nástroj, který umožní data a práci s nimi prezentovat efektivnější formou – tvorba konkrétních, pro mobilní zařízení připravených, aplikací přesně na míru dané oblasti businessu (Line Of Business – LOB).

Role uživatelů a vývojářů v podání PowerApps:

Uživatelé:

  • Potřeba cílených aplikací na jednotlivé skupiny v rámci firmy, tak aby mohly efektivně pracovat.
  • Možnost propojit data z různých zdrojů do jednoho pohledu (aplikace)
  • Jednoduché sdílení aplikací (ne složitost klasického nasazení, která občas trvá neskutečně dlouho)

Vývojáři:

  • Tvorba vlastních rozhraní (API) nad jakýmkoliv již existujícím systémem a poskytnutí tak vstupu/výstupu k business datům
  • Dostatečné zabezpečení firemních dat, které uživatelé konzumují
  • Napojení na Azure App Services

Public Preview, možnost osahat si na vlastní ruce PowerApps přišlo v dubnu 2016. Já osobně jsem byl pln očekávání, nicméně realita mne nechala chladným. Následná General Availability mne tedy nějak moc nezasáhla. I možnosti v rámci Office 365 byly dost omezené a samotná platforma byla v podstatě na začátku své cesty.

Ovšem od Microsoft Ignite 2017 nabrala tato platforma neuvěřitelnou rychlost a přijde mi, že každým rokem se tato rychlost ještě navyšuje. Každý měsíc přibývá mnoho novinek a vylepšení, které opravdu dávají smysl a pomáhají této platformě získat na síle.

Co to tedy vlastně je?

PowerApps je tzv. WYSIWYG, neboli What You See Is What You Get – to co vidíte při tvorbě, je to co opravdu na konci dostanete a to co uvidí i finální uživatel, jakmile aplikace publikujete. Nejsilnější stránkou tohoto „vývoje“ je to, že ihned máme k dispozici zpětnou vazbu o tom jak se finální aplikace bude chovat jak bude vypadat. Tedy i člověk bez znalosti programování dokáže vytvořit užitečný nástroj pro zkvalitnění svojí práce, případně práce svého týmu. A navíc takto vytvořenou aplikaci dokáže velmi rychle publikovat například do celé firmy. V podstatě co se zkušeností týče, tak stačí znát funkce v Excelu, práci s PowerPointem a umět číst a jste na tvorbu PowerApps připraveni.

K tvorbě aplikace vám postačí webový prohlížeč a přístup k internetu. Samozřejmě by bylo dobré mít také nějaká ta data a nebo místo, kam budete nově zadaná pomocí PowerApps ukládat. Aktuálně je k dispozici něco kolem 230 konektorů k všemožným online službám. K dispozici je také brána (gateway), která umožní napojení na data v systémech provozovaných u vás ve firmě (v on-premise prostředí).

Webový editor

K dispozici je galerie vzorových aplikací, ze kterých je možno vycházet a kterými je možno se inspirovat před tvorbou vlastní aplikace.

Power Apps Šablony

Takto například vypadá vzorová aplikace na zaznamenávání poznámek ze schůzek, která je k dispozici komukoliv s PowerApps v provozu.

Meeting capture gif

Jak s PowerApps začít?

Podmínkou, bez které není možné si PowerApps ošahat je Office 365 Business nebo Enterprise licence, případně PowerApps licence, případně je možnost si spustit trial PowerApps. K dispozici jsou i instruktážní videa na kterých je velmi pěkně vysvětlen základ práce s PowerApps, případně dokumentace popisující co a jak funguje. Pokud někde v nějaké fázi tvorby aplikace narazíte na problém, který není nikde vysvětlen existuje zde poměrně silná komunita kolem PowerApps, která dokáže najít řešení v podstatě na cokoliv. Do této komunity přispívají i lidé z Microsoftu. Není nic jednoduššího, než buďto vyhledat odpověď v již existujících příspěvcích a nebo zadat nový dotaz (v AJ 😉).

A co nás čeká do budoucna?

Na jednu stranu nás dost možná čeká to co si sami odhlasujeme v rámci tzv. Ideas. Tedy každý, kdo má zrovna zajímavý nápad jej zde může publikovat a následně je na komunitě pro něj dostatečně hlasovat a samozřejmě Microsoftu, zda-li je uvedou v život.

K dipozici je již od jara 2018 i roadmapa, tedy to co je opravdu naplánováno k nasazení do života. Jak jsem psal na začátku článku, PowerApps je součástí rodiny Power Platform a ta je zase součástí rodiny Business Applications. Není tedy nutné se lekat, že vydané PDF je tak obsáhlé, ne vše se věnuje právě PowerApps.

Dobré je také sledovat blog PowerApps, kde se pravidelně vyskytují novinky a zajímavosti.

Pevně věřím, že s pomocí tohoto nástroje (platformy) má každý možnost stát se Citizen Developerem, velmi rychle a velmi „jednoduše“. Tedy hurá do toho, pojďme společně vylepšovat to jak pracujeme, pojďme si zjednodušovat život!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.